Pozicija

Pastaruoju metu viešoje ervėje sutinkamos publikacijos, skatinančios refracijos ydas gydytis patiems pacientams metodais, kurių veiksmingumas iki šiol nėra įrodytas mokslu ir mūsų nuomone gali net pakenkti regai. Susirūpinusi Draugija skelbia savo poziciją ir ragina pacientus išlikti būdriems ir nesigydyti pseudomokslu grįstais pratimais.

Regos treniravimas refrakcijos ydoms gerinti

Normaregystės (emetropijos) metu į akį patekę šviesos spinduliai susikerta tinklainėje ir yra matomas ryškus vaizdas [1]. Būklė, kai šviesos spinduliai susikerta ne tinklainėje, vadinama refrakcijos yda. Tai trumparegystė, toliaregystė ir astigmatizmas. Tuomet vaizdas tampa neryškus. Šios refrakcijos ydos yra koreguojamos naudojant optinę korekciją – korekcinius akinius ar kontaktinius lęšius [2]. Tačiau literatūroje pastebima ir įvairių alternatyvių metodų, naudojamų regėjimo aštrumui gerinti. Nuo 1890 metų išpopuliarėjo Dr. W. H. Bates atrastas metodas, pagrįstas įvairiais akių pratimais, kurie tikėta, kad gali pagerinti regėjimą ir išgydyti akių ligas, tokias kaip trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas bei presbiopija. Taikant šį metodą yra atsisakoma bet kokios optinės korekcijos: nešiojamų akinių ar kontaktinių lęšių, ir refrakcines ydas tikimasi išgydyti natūraliai, praktikuojant akių dengimo delnais ir žiūrėjimo į saulę pratimus, vizualizaciją ir kitokią specialiai sukurtą akių makštą [3].

Amerikos oftalmologų akademija 2004 metais parengė apžvalgą, kurioje įvertino įvairias akių raumenų atpalaidavimo technikas, akių masažus, akių dengimus, nepakankamos optinės korekcijos lęšių nešiojimą ir papildų vartojimą bei jų įtaką refrakcinėms ydoms. Nustatyta, kad šios priemonės neturi jokio efekto gydant trumparegystę (I lygio įrodymai). Kitose studijose (II/III lygio įrodymai), kuriose buvo pastebėtas subjektyvus regėjimo aštrumo pagerėjimas, nebuvo rasta jokių fiziologinių pokyčių akyse, galinčių šį pagerėjimą sukelti. Manoma, kad tokie rezultatai galėjo būti gauti dėl pagerėjusio išsiliejusio vaizdo interpretavimo, nuotaikos ar motyvacijos kaitos, taip pat dėl ašarų plevelės pokyčių ar vyzdžio susitraukimo. Nebuvo rasta jokių įrodymų, kad regos treniravimas aprašytais metodais gali turėti įtakos trumparegystės progresavimui, pagerinti regos aštrumą toliaregyste ar astigmatizmu sergantiems pacientams ar sugrąžinti prarastą regėjimo aštrumą, sergantiems amžine geltonosios dėmės degeneracija, glaukoma ar diabetine retinopatija. 2013 metais apžvalga buvo papildyta, įtraukiant naujesnius straipsnius, atitinkančius paieškos kriterijus. Rezultatai išliko tokie patys [4].

Tai patvirtino ir 2023 m paskelbta plati metaanalizė, kuri apėmė 11 mokslinių studijų ir viso 921 tiriamųjų. Gauti rezultatai parodė, kad akių pratimai nebuvo veiksmingi apsaugant nuo trumparegystės ar sulėtinant jos progresavimą [5].

Negana to, kad akių raumenis treniruojantys pratimai nėra įrodyti veiksmingais regėjimo aštrumui gerinti, jie gali turėti ir neigiamą įtaką akių būklei bei kelti pavojų sveikatai. Pernelyg didelis saulės spindulių poveikis gali pažeisti akis, o optinės korekcijos atsisakymas vairuojant padidinti autoįvykių riziką, sukelti pavojų ne tik savo, bet ir aplinkinių gyvybei. Nesekant gydytojų nurodymų ir atsisakant paskirto gydymo, akių liga gali toliau progresuoti ir sudaryti palankias sąlygas komplikacijoms vystytis [6].

Kol nėra tvirtų mokslu pagrįstų įrodymų, patvirtinančių akių pratimų veiksmingumą, akių mankštos neturėtų būti rekomenduojamos refrakcinių ydų korekcijai.

  1. Pallikaris I. Emmetropia – The perfect imperfection. Indian J Ophthalmol. 2020;68(12):2656.
  2. Wedner S, Dineen B. Refractive Errors. Trop Doct. 2003 Oct 25;33(4):207–9.
  3. Elliott DB. The Bates method, elixirs, potions and other cures for myopia: how do they work? Ophthalmic and Physiological Optics. 2013 Mar 13;33(2):75–7.
  4. American Academy of Ophthalmology. Complementary therapy assessment. Visual training for refractive errors. 2013.
  5. Lin Z, Xiao F, Cheng W. Eye exercises for myopia prevention and control: a comprehensive systematic review and meta-analysis of controlled trials. Eye. 2023 Sep 22;
  6. Grierson I. “Exercises for Eyes as an Alternative to Glasses.” In: The Eye Book: Eyes and Eye Problems Explained. Liverpool University Press; 2000. p. 58–60.

Daugiau informacijos pristatymo skaidrėse.
Autoriai: Prof., dr. Vilma Jūratė Balčiūnienė, gyd. rez. Paulina Steniulytė.
Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti be autorių sutikimo draudžiama.